Post Format

Penalizuje Seznam stránky s affiliate od Invia.cz?

Abych řekl pravdu, trochu jsem nejprve váhal, zda vůbec mám o tomto problému napsat. Ale protože jsem ve svém prvním příspěvku slíbil, že občas napíšu i něco z praxe a o zkušenostech, které mám, rozhodl jsem se, že to nakonec zveřejním. Hned na začátku však chci upozornit, že se jedná pouze o moji domněnku a že to nemusí být tak úplně pravda a že na to samozřejmě nemám žádnou oficiální odpověď (tu asi ostatně ani nikdo ze Seznam.cz z pochopitelných důvodů neposkytne :)). Proto i ten otazník v nadpisu tohoto příspěvku. Ale to jen na úvod, aby bylo jasno. Teď už k tomu hlavnímu…

Penalizuje Seznam stránky s affiliate od Invia.cz?

Mimo své hlavní internetové projekty provozuji také několik menších samostatných webů o cestování. MFA zásadně nedělám, jedná se spíše o takové online průvodce, kde se nachází užitečné informace pro turisty. No a protože samozřejmě i z těchto webů bych rád nějaký ten výdělek, začal jsem postupně zkoušet různé formy monetizace a zkoumal, co je nejlepší. Samozřejmě používám PPC reklamní systémy (AdSense i Sklik), ale na dobře udělaných webech o cestování se rozhodně hodí použít i nějaký affiliate, který se může mnohdy docela dobře vyplatit. Už z dřívějších dob jsem měl nějaké zkušenosti s používám partnerského systému od největšího prodejce online zájezdů – Invia.cz. Proto jsem tento affiliate začal nasazovat i na všechny své novější weby o cestování. Někdy s většími, někdy s menšími úspěchy. Používám jak vyhledávací formuláře, tak bannery, ale především XML výpisy aktuálních zájezdů, které mají asi největší efekt. O tom ale třeba někdy jindy…

Všiml jsem si však něčeho zvláštního, a to když jsem začal porovnávat pozice svých webů ve vyhledávačích. Konkrétně tedy pozice na Googlu a Seznamu. Zvláště u jednoho webu jsem se docela dlouhodobě (asi rok) snažil, abych se vyšplhal co nejvýše ve vyhledávání. Zatímco na Google jsem na ono klíčové slovo dosáhl stabilně dlouhodobé pozice na 2. místě (první pozici má Wikipedie), tak na Seznamu jsem na identickou frázi už několik měsíců na 5. stránce v SERPu. To mi přijde jako dost velký rozdíl, nemyslíte? Přitom u jiných svých webů mám zkušenosti, že se to většinou v delším časovém horizontu pohybuje hodně podobně. Rozhodně jsem v minulosti nikdy nikde neměl téměř pěti stránkový rozdíl v pozicích, když jsem porovnával pozice Google vs Seznam. Dokonce bych i řekl, že za běžných okolností je lehčí dostat se nahoru na Seznamu než v Google, u kterého je to díky jeho kvalitě a obrovskému množství dat, které má k dispozici, těžší.

Ano, mohli byste namítnout, že jeden případ nic neznamená. To opravdu asi ne! Jenže já mám těch webů několik a i na odlišná témata/turistické destinace a také na jiných webových šablonách, takže nelze mluvit, že bych měl třeba problém někde v kódu webu. A tento pro mě nehezký jev se mi projevuje na Seznamu u všech webů, kde používám affiliate Invie. Dovolil bych si i tvrdit, že po obsahové stránce jsou mé weby lepší než ty na vyšších pozicích na Seznam.cz (a dost možná bude i lepší můj odkazový profil webů). Proč bych byl jinak v Google tak nahoře? Navíc tento problém v pozicích trvá už minimálně rok, ať zkouším, co zkouším. Z toho mi vyplývá a opravdu tomu věřím, že je vyhledávač Seznamu nastaven tak, aby umisťoval stránky s affiliate odkazy na Invii níže. Možná by nebylo na škodu na nějakou dobu odkazy na Invii z mých webů odstranit a sledovat pozice na Seznamu, co to udělá. Potom by se to dalo ověřit, zda je moje teorie pravdivá. Jenže to se mi nechce. Proč? Protože ta Invia mi vykazuje docela stabilní zisky, o které se mi nechce zbytečně přijít, přestože nejde o nějaké obrovské sumy.

A ještě něco bych k tomuto tématu mohl připsat. Kdysi jsem chtěl jeden svůj web zařadit do katalogu Seznamu. Přestože měl web několik desítek podstránek a rozhodně bych o něm neřekl, že je nekvalitní, bylo mi napsáno administrátorem Seznamu, že web obsahuje affiliate odkazy (samozřejmě Invia) a že mi bylo z tohoto důvodu odmítnuto přidání do příslušné sekce v katalogu. Ale to jen tak pro zajímavost a dokreslení celé situace… Další, co moji teorii částečně podporuje, je následující téma na WebDealu: Seznam mě nechce zařadit do SERPU. I když tohle téma mě spíš jenom přimělo se nad tou Invií zamyslet, zda v tom může být skutečně zakopaný pes. Psal jsem si také přes soukromé zprávy s jedním člověkem (nebudu jmenovat), který provozuje podobné weby o cestování jako já a i on má stejné problémy s pozicemi na Seznamu. Myslím, že to náhoda fakt nebude…

Takže já tomu věřím, že tomu skutečně tak je. Že by toto Seznam dělal kvůli své Sdovolena.cz? Nevím, každopádně mi to nepřijde jako férové a nelíbí se mi to.

A taky teď doufám, že mi za tenhle odvážný (šokující? :D) článek nedá Seznam definitivní BAN na všechny mé weby včetně tohoto blogu :D. Pokud máte s tímto nějaké zkušenosti, budu rád, když napíšete komentář nebo i mně osobně, pokud nechcete veřejně. Případně napište, zda tomu taky věříte… Nechci pomlouvat ani škodit Seznamu, třeba to fakt není pravda. Je to pouze můj názor. Ale jsem o tom ze svých zkušeností přesvědčen!

19 komentářů

 1. Martin: Jo, s tím, že v Google pozice v podstatě nejsou, souhlasím. Google má personalizované vyhledávání a jde to jednoduše ověřit, když vyhledávám na přihlášeném účtu a když se odhlásím nebo když hledám v Google Chrome přes nové anonymní okno. Vím, že záleží ještě na dalších věcech (lokalita atd.). Napsal jsi o tom dobrej článek…

  Mě ale zaráží, proč jsem tak dole na Seznamu, a to u více svých webů, kde jsou Invia affiliate odkazy. Fakt si to myslím, že je tak Seznam nastaven, že tyhle stránky znevýhodňuje. Přece by to nebylo tak těžké, aby kontroloval na stránce affill odkazy na Invii a pak znevýhodňoval tyto stránky ve vyhledávání (dal jim nižší prioritu a zařadil níže). Jinak pak teda nechápu, proč jsou různé webové braky nad mým webem… Ale jenom na Seznamu :-). A potvrdilo mi to i více lidí…

 2. Martin: A ještě bych dodal, že podle GWT je průměrná pozice na onen dotaz 3,1. Když si zapnu nepřihlášený Google, tak se mi to ukazuje na 2. místě za Wiki, proto jsem uváděl 2. pozici v článku.

  A proč by to Seznam dělal? Protože je Invia konkurence a má vlastní Sdovolená.cz (zmiňuji se o tom i v článku). A jak říkám, je to moje spekulace/domněnka.

  Fakt mě ale zaráží takový rozdíl ve výsledcích vyhledávání mezi Seznam a Googlem. U jiných webů bez Invie takové rozdíly nepozoruji. Proto tento článek ;).

 3. Tak já na to mám velmi podobný názor, jenže já jsem se rozhodl tu invii z webů odstranit, teď na konci měsíce už mám statistiku webu , před odstraněním a po něm. Tento test mě naprosto utvrdil v tom, že seznam novější weby s affilem od invie prostě strčí dozadu. Pokud jsem na Googlu za wikipedií a na seznamu jsem na 69 místě po dobu 5 měsíců, není to normální. A abych 14 dnů po odstranění invia affilu vystartoval na všechny KW na první stranu z pozic 70 a výše, tak tady něco velmi smrdí. Srovnával jsem s dalším webem na stejné téma, na stejném systému a šabloně, na něm ale invia nikdy nebyla a seznam s tím webem problém nemá. Poslední měsíc jsem do testu zahrnul i fakt, kdy začnu web propagovat přes Sklik, raketový start inzerované stránky vzhůru v SERPu mě naprosto ohromil. Detaily budou v novém článku na mém blogu, v následujících dnech. Koho to tedy zajímá, může sledovat můj twiter.

 4. Vzhledem k tomu, že jsem ten thread na webdealu zakládal já, tak moje zkušenosti jsou velmi podobné. Ten web, o kterém se zmiňuji již sice nějaké přístupy ze seznamu má, ovšem za ten rok se to pohybuje v jednotkách. Zvažuji tedy sesadit affil invie a zkusit nahradit jiným, jenže jakým, když Invie je zkrátka nejlepší a nejvýdělečnější travel affil, který v ČR je?

 5. Velice zajímavý článek, který vede k zamyšlení. Sám bohužel zkušenost nemám, ale je to opravdu zajímavé téma. Škoda, že nejde sehnat někoho ze seznamu, aby se k tomu více vyjádřil, když toto chování seznamu pozoruje více na sobě nezávislých lidí.
  PS: Opravdu super článek na začátek, jen tak dále!

 6. Josef P.: Naprostý souhlas s Tebou, však jsme si spolu o tom jednou psali na WD. Podle mě tady opravdu něco smrdí, přesně jak říkáš ve svém komentáři. Díky za podporu mého tvrzení, přidal jsem si Tě taky na Twitter a jdu si přečíst ten Tvůj nový článek.

  LukasP: Ze Seznamu mi taky občas chodí lidi, ale oproti Google minimálně. Stránky jsou indexované. Jsem prostě na 5. stránce vyhledávání a před mým webem jsou i dost nekvalitní weby, což by se za normálních okolností podle mě nestalo (v jiných případech jsem to nezaznamenal). Samozřejmě ostatní weby nepoužívají affiliate Invie 😀 , ale mají třeba jen PPC reklamy, a tak jsou výše :). A taky nevím, čím to nahradit, Invii taky považuji za nej affiliate na cestování v ČR.

  Kvasnička Jan: Díky za pochvalu :). Asi tohle bude jeden z těch lepších článků ode mě, proto jsem ho taky zveřejnil :D, už tohle delší dobu nosím v hlavě a nevydržel jsem to, abych to veřejně nenapsal. Ze Seznamu se k tomu podle mě nikdo nevyjádří.

 7. To je velmi zajímavé téma, určitě tomu trochu věřím. Mátew někdo zkušenosti s nějakým jiným výdělečným afffilem, jak funguje třeba booking.com nebo podobné systémy.
  Jinak k Vaší diskuzi pod článkem, marketingový poradce od seznamu mě výslovně potvrdil že sklik nejen že ovliňuje výsledky vyhledávání, ale dokonce že významnou roli hraje kolik peněz utrácíte a jak starý sklik účet máte, a jestli se celou dobu využívá. A z toho důvodu mi dokonce zřídil nový účet, protože starý jsem používal jen na porovnávání kw. Můžete si z toho odvodit jakou váhu to pro ně má.
  To stou invií mě dost s..re , mám kvůli vám brouka v hlavě :). Ale díky za něj.

 8. Mám několik travel webů a tenhle problém nemám. Používám odkazy, bannery a XML. Nemyslím si že by měl Seznam k penalizaci webů s kódy Invie důvod. Možná vám Seznam weby špatně indexuje. Kdyby chtěl Seznam Invii zaříznout tak to udělá přímo na jejich webu a ne na partnerech. Zkuste nasadit affil od Student Agency a uvidíte.

 9. Daniel: Zkusím přes zimu udělat nějaké úpravy a uvidím. Affil od Student Agency zkoušet nechci, protože si myslím, že nebude v mém případě tak výhodný. S Invií jsem spokojen.

  A co se týče té indexace toho webu Seznamem, tak netuším, kde by mohl být problém. Web běží normálně na WordPressu.

  Ale to je jedno, tento článek byla spíš taková úvaha, protože jsem to slyšel už od více lidí…

 10. Jak jsem psál o pár komentů výše, sesadil jsem kompletně veškeré odkazy Invie z mého webu k 30.9.2012. Takže po měsíci a půl už je nějaký vzorek a nevypadá to vůbec dobře, protože i tak ze seznamu přichází minimální počet lidí cca 3%, kdežto z Googlu cca 91%. Přitom jsem na web přidal další články a získal nove backlinky. Asi tu bude špatně něco jiného.

 11. LukasP: Díky za info. Jsem rád, že to někdo vyzkoušel a může se podělit o zkušenosti. Možná je problém v mé šabloně nebo struktuře webu.

  Mám jeden podobný web na jiné šabloně a vyšplhal jsem se na přední místa i na Seznamu (a affiliate od Invia tam mám taky). V době psaní článku tomu tak ještě nebylo. Teď vidím a připouštím, že to tou Invií opravdu být nemusí a že ten problém může být vážně jinde.

 12. Můžu také říct, přidal jsem úspěšně web s affilem od invie do seznam katalogu odkazů, asi před 14 dny

 13. Tak u mě to tedy vypadá trochu jinak, po odstranění Invia kódů se do měsíce web vyhrabal z pozic +100 na pozice do první 10, na web chodí ze Seznamu najednou místo 1% nyní 25% návštěvníků a nic jiného jsem z webem nedělal. Že by to půl roku nešlo a najednou to jde, se mi nezdá. Teď zkouším Invia kód přes redirect a uvidíme. Nechce se mi moc věřit, že by jeden dva podobné weby, kde na jednom kód Invia je a na druhém není měli takový rozdíl, první bez kódů byl ve vyhledávání na Seznamu hned a ten s kódem půl roku ani ťuk, po odstranění je nahoře, prostě divné.

 14. Josef P.: Díky za komentář a nové zkušenosti. Já jsem teď u toho webu vyzkoušel změnit šablonu a trochu jsem to celkově upravil. Nicméně affilite od Invia jsem nechal stejně jako předtím. Tak jsem zvědav, jestli se to nějak pohne. Redirect jsem nedělal, u XML výpisu zájezdů a u vyhledávacího formuláře to asi moc dobře nepůjde. No uvidím…, jsem zvědav, co to teďka udělá.

 15. Pingback: Vyhledávač Seznamu nepenalizuje stránky s affliate od Invia.cz

 16. Pingback: Affil odkazy budou ničit váš odkazový profil

Napsat komentář

Tyto pole je nutné vyplnit *.