Post Format

Používáte phpBB? Pozor na velký počet příloh v jednom adresáři

phpbb-logoPoslední dobou mě trochu děsí fórum phpBB a jeho nastavení pro ukládání příloh. Ukládání obrázků a dalších souborů v phpBB bohužel nejde nastavit tak, aby se ukládaly nějak přehledně do podadresářů (např. po letech, případně ještě po měsících). Super to má zmáknutý takový WordPress, kde není problém ukládat soubory velmi přehledně do podadresářů ve formě „rok/měsíc/neco.jpg“. Ve standardní instalaci phpBB však nic takového nenajdete. Všechno se ukládá do adresáře určeného pro přílohy, a tím je složka „files“.  Pokud máte menší fórum s pár stovkami příloh, nemusí vás to trápit. Ale když provozujete větší nebo velké fórum, potom budete mít v jednom adresáři tisíce či desetitisíce příloh. To není vůbec praktické a hlavně to přináší další problémy…

V čem je problém?

Když pominu to, že s tím není zrovna fajnová práce při zálohování přes FTP, tak je zde jiný zásadní problém. Tím problémem je, že veliké množství souborů v jednom adresáři zatěžuje server. Váš hosting z toho tedy rozhodně nebude mít radost. Že si nevymýšlím, si můžete ověřit třeba v tomto tématu na Webtrhu, kde už to jiní řeší také (i když ne v souvislosti s phpBB, ale to je jedno). V krajním případě vás může webhosting i odpojit. Takový WEDOS třeba posílá majitelům stránek informaci, že by bylo dobré s velkým počtem souborů v jednom adresáři něco dělat a předělat ukládání souborů. Ono je to i logické, zkuste si na svém počítači dát do jedné složky 1000 souborů a do druhé si jich vložte třeba 50 000. Potom si obě složky zkuste otevřít a jistě rozdíl v načítání poznáte. Na sdíleném hostingu je tohle problém a asi to žádného webhostera nepotěší, když budete mít v jednom adresáři příliš souborů.

Přestože mě tohle zatím u mého fóra nemusí tolik trápit, mám aktuálně ve „files“ cca 3000 souborů, pátral jsem po nějakém řešení. Uživatelé mého fóra používají přílohy hodně, je to docela stěžejní věc (rybáři hodně nahrávají např. úlovky), a tak bych se rád tohoto problému vyvaroval. Bohužel, našel jsem zatím jenom MOD s názvem Attachments in subfolders, který je však teprve ve vývojové verzi. Nějaké další info o problému jsem našel také na oficiálním phpbb.com fóru.

Protože mě tenhle problém ještě tolik netrápí, nechci se pouštět do žádných experimentů a nerad bych instaloval nějaký MOD, kde se potom zasekne vývoj a nebo budou problémy s přechodem na nové verze. A už vůbec ne já, když nejsem programátor :). Rozhodl jsem se, že počkám a budu doufat, že některá z příštích verzí phpBB přijde s možností ukládání příloh i do podadresářů, aby se snížil celkový počet souborů v jednom adresáři a nezatěžovalo to zbytečně hosting. Co jsem tak hledal informace po netu, tak by se snad mělo o této funkci do budoucna uvažovat, ale nic přesného jsem nenašel, jen různé příspěvky na fórech. Tak nevím :/.

Osobně nechápu, proč už tohle phpBB dávno nemá :(. To je snad jediný problém, který s phpBB mám, jinak je tento systém moc fajn a už jsem si na něj docela zvykl. Tak budu doufat, že nová verze bude co se týká příloh propracovanější. Nemáte někdo náhodou nějaké info? Nebo jak to řešíte?

PS: Neví někdo, co se děje s českou podporou pro phpBB a proč už několik týdnů nefunguje web phpbb.cz?

9 komentářů

 1. Teď jsem si uvědomil, že vlastně na WebAds.cz to mám taky špatně…

  Pro phpBB to není zase takový problém udělat, ale kdoví jak to bude ve verzi 3.1 a následným převodem z takového módu.

 2. Otakar: Jo, už jsme si o tom vlastně spolu před časem psali, když jsem se Tě ptal. Proto s tím taky počkám radši do verze 3.1 a doufám, že už to tam bude ošetřené a bude nějaká možnost nastavení.

  Na Webads.cz si to můžeš opravit sám, Ty to jistě hravě zvládneš :).

 3. Ano na WebAds.cz jsem si to dal do TODO listu 🙂

  Na phpBB 3.1 se (bohužel, nebo naštěstí?) čeká už dlouho, ostatně psal jsem už koncem roku 2011, že tu bude do pár měsíců a ani za dva roky to nevypadá, že by to mělo co chvíle vyjít. Prý se čeká ještě na dodělání jedné věci.

 4. Tak jsem zjišťoval nové informace a bohužel ve verzi 3.1 ukládání do podadresářů nebude 🙁

 5. Již jsem o problematice více souborů v jedné složce psal. A i jsem se na Webdealu zabýval přílohami v PhpBB a také mě to nervovalo. A nejlepší je to vyřešit již na začátku, při zakládání fóra, bohužel jak píšeš, jsem také žádný vyhovující MOD nenašel a očekával bych, že by tohle měli mít fóra již v sobě v čisté instalaci, ale třízení do adresářů neobsahuje ani vbulletin ani IPboard. Aspoň když jsem dříve koukal. A u wordpressu si tohoto cením. A myslím si, že každý redakční systém nebo script, který za něco stojí, by adresářovou strukturu měl mít vyřešenou.

 6. Petr: Naprostý souhlas s Tebou a taky se tomu divím, že tohle není vyřešené, přijde mi to jako docela základní věc. Bohužel v nové verzi to ještě nebude. Já budu ale čekat, jak jsem už uváděl.

 7. Pingback: Používáte phpBB? Pozor na velký počet příloh v jednom adresáři | RSS ze světa

Napsat komentář

Tyto pole je nutné vyplnit *.